Publikacje

Ochrona pachnicy w Polsce. Propozycja programu działań

Dlaczego pachnica? Owad do niedawna mało znany. Jako pędrak przez kilka lat pędzi skryte życie we wnętrzu starego drzewa, tylko na kilka tygodni ujawniając się światu w postaci doskonałej – okazałego, pięknego chrząszcza. Ale pokazuje się niezbyt chętnie – niewielu widziało go na własne oczy.

Tu jednak nie chodzi o samą tylko pachnice, aczkolwiek jest rzadka i cenna. Bohaterka tej książki jest bowiem reprezentantem tysięcy form życia związanych z wypróchniałym wnętrzem starego drzewa. O tych z nich, które – podobnie jak pachnica – są objęte prawną ochroną, przeczytacie w książce „Aleje – skarbnice przyrody”, wydanej również przez Fundację EkoRozwoju.
Jako że pachnica zadomowiła się w krajobrazach kształtowanych ludzką ręką, jej ochrona wpływa na rożne obszary życia. Obok zawodowych przyrodników i amatorskich przyjaciół przyrody powinni się z nią zapoznać drogowcy, urzędnicy samorządowi, zarządcy parków i innych terenów zielonych, a nawet księża – wszyscy odpowiedzialni za utrzymanie drzew. Dla nich jest ta książka.

 

Publikacja  została wydana poza projektem  LIFE15GIE/PL/000959 pt. „Trees for Europe’s Green Infrastructure”, ale stanowi jego tematyczne uzupełnienie.