• Znamy się nie tylko na drzewach

O nas

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów od wielu lat współpracujących z programem „Drogi dla Natury” i Fundacją EkoRozwoju. Znamy się nie tylko na drzewach, ale też na tworzeniu partnerstw z samorządami i drogowcami, na wspieraniu społeczników ratujących drzewa i na oddziaływaniu na media. Łączy nas pasja dla drzew i pragnienie ich zachowania – dla dobra ludzi i przyrody.

Nasze działania na rzecz drzew rozpoczęły się w 2007 roku, kiedy zainicjowaliśmy społeczną kampanię „Sadzimy dęby w Dolinie Baryczy”. W roku 2009 stworzyliśmy program „Drogi dla Natury” z zamiarem przeciwdziałania utracie alej w polskim krajobrazie, poprzez współpracę z administracją publiczną i społecznikami.

Obecnie zajmujemy się nie tylko drzewami przydrożnymi, ale wszelkimi drzewami w otoczeniu człowieka, zarówno w miastach, jak i w krajobrazie wiejskim. W tym celu powstała szeroka baza wiedzy, wydano liczne publikacje oraz przeszkolono tysiące osób odpowiedzialnych za ochronę i gospodarowanie drzewami.

Organizacje

  • Misją Fundacji EkoRozwoju jest praktykowanie i promowanie rozwoju zgodnego z naturą. Od powstania w roku 1991 Fundacja prowadzi działania na rzecz ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, świadomej konsumpcji, właściwej gospodarki odpadami oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jednym z ważniejszych kierunków pracy FER w ostatnich latach jest ochrona drzew. Siedzibą Fundacji oraz miejscem prowadzenia innowacyjnego centrum edukacji ekologicznej jest EkoCentrum Wrocław. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego.

    ul. św. Wincentego 25 A, C
    50-252 Wrocław
    tel. 71-343-60-35
    www.fer.org.pl
    NIP: 899-00-23-428
    KRS: 0000178876
    kontakt: biuro@eko.org.pl

  • Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, działając od 2000 r., zajmuje się edukacją ekologiczną oraz czynną ochroną przyrody, m.in. prowadząc działania w rezerwatach kserotermicznych, rewitalizację tradycyjnych sadów oraz monitoring występowania pachnicy dębowej. Jako certyfikowany członek sieci CAL (Centra Aktywności Lokalnej) posiada bogaty dorobek w zakresie wspierania rozwoju społeczności lokalnych. Od początku działalności konsekwentnie wdraża program edukacji ekologicznej mieszkańców Kwidzyna, wypracowało liczne programy edukacyjne i scenariusze zajęć. W dowód uznania za innowacyjność w podejściu do edukacji i wysokie osiągnięcia, w 2013 roku organizacja otrzymała tytuł "Miejsca odkrywania talentów" nadany przez Ministra Edukacji Narodowej.

    Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
    ul. Miłosna 1, 82-500 Kwidzyn
    tel./fax (55) 261 22 16, (55) 261 37 97

    kontakt: sekretariat@ekokwidzyn.pl

  • BUND - Związek na rzecz Środowiska i Ochrony Przyrody (Bund für Umwelt und Naturschutz, BUND e.V.) jest najsilniejszą niemiecką organizacją działającą w ochronie środowiska. Ogólnym celem BUND jest ochrona zwierząt i roślin i ich naturalnego środowiska. Oddział w Meklemburgii-Pomorzu (BUND MV) został założony w 1990, wkrótce po zjednoczeniu Niemiec. W początkowym okresie głównym jego zajęciem było zmaganie się z problemami ekologicznymi związanymi z transformacją i modernizacją Nowych Landów. Wiele nowych inwestycji w przemysł, usługi i infrastrukturę powodowało szkody dla środowiska i przyrody.

    Bund für Umwelt und Naturschutz Landesverband Mecklenburg-Vorpommern
    Wismarsche Straße 152
    19053 Schwerin
    Tel.: 03 85/52 13 39 - 0

    kontakt: bund.mv@bund.net

ZespóŁ

  • Magda Berezowska-Niedźwiedź

    Magda
    Berezowska-Niedźwiedź

    Od 2005 realizuję projekty, których wspólnym wątkiem jest zrównoważony rozwój, ochrona przyrody i społeczeństwo obywatelskie.  Zagadnienia związane z ochroną drzew są mi szczególnie bliskie, dlatego też angażuję się w działania związane z ochroną zagrożonych siedlisk oraz gatunków m.in. współpracując przy realizacji projektów takich jak „Strażnicy Natury 2000”, „Na straży drzew”, „Obywatel na straży drzew”.
    m.berezowska@eko.org.pl
  • Dorota Chmielowiec-Tyszko

    Dorota
    Chmielowiec-Tyszko

    W zespole Fundacji EkoRozwoju działa już od 1997 roku, zainicjowała działania na rzecz zharmonizowanego z przyrodą rozwoju w Dolinie Baryczy. Od kilku lat w „Drogach dla Natury", koordynowała projekty i pracowała jako animator lokalny w gminach. Z wykształcenia filozof przyrody oraz Certyfikowany Inspektor Drzew.
    dorota@fer.org.pl
  • Piotr Tyszko-Chmielowiec

    Piotr
    Tyszko-Chmielowiec

    Znawca drzew i ich adwokat, pomysłodawca i lider programu „Drogi dla Natury”, wykładowca i współautor publikacji. Działał także na rzecz przyrody i rozwoju wsi w Dolinie Baryczy, organizował współpracę polsko-ukraińską, pracował jako wolontariusz przy budowie szkoły w Afryce. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Leśnego w Warszawie (mgr inż. leśnik) oraz Virginia Tech w Blacksburgu, w USA (doktor nauk leśnych). Dyrektor Instytutu Drzewa, który oferuje ekspertyzy i szkolenia.
    tyszko@fer.org.pl
  • Krzysztof Smolnicki

    Krzysztof
    Smolnicki

    Zaangażowany w działalność w ruchu ekologicznym od 1986 rok. Od 1999 pełni funkcję prezesa Fundacji EkoRozwoju. Realizował szereg projektów edukacyjnych dotyczących wielu aspektów zrównoważonego rozwoju. W temacie drzew prowadził: skuteczne akcje w obronie parków we Wrocławiu, kampanie edukacyjne dotyczące roli zadrzewień w krajobrazie rolniczym i w dolinach rzek, konsultacje społeczne dotyczące zieleni. Lider nowego parku we Wrocławiu (EkoPark Stabłowice) z możliwością nasad
    k.smolnicki@eko.org.pl 601205658
  • Kamil Witkoś-Gnach

    Kamil
    Witkoś-Gnach

    Arborysta, leśnik. Współpracownik programu “Drogi dla Natury”. Ukończył studia leśne na Uniwersytecie w Aberdeen oraz liczne kursy specjalistyczne związane z diagnostyką drzew w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii, w tym między innymi. Jest współautorem i redaktorem artykułów i publikacji na temat drzew w otoczeniu ludzi oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i brytyjskiego Towarzystwa Arborystycznego (ang. Arboricultural Association).
    kamil@fer.org.pl +48 534995087
  • Małgorzata  Konat

    Małgorzata
    Konat

    Czuwała nad sprawami administracyjnymi oraz finansowymi programu "Drogi dla Natury" od 2011, a teraz dba o nie w projekcie „Drzewa dla zielonej infrastruktury Europy”. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Prywatnie – tańczy w ekipie Raw Bgirls Crew.
    mkonat@fer.org.pl
  • Sabina Lubaczewska

    Sabina
    Lubaczewska

    Od 2000 roku zaangażowana w ochronę przyrody, m.in. w tworzenie planów i programów ochrony dla parków, rezerwatów i obszarów Natura 2000. Od 2009 roku w Fundacji EkoRozwoju koordynatorka projektów strażniczych oceniających skuteczności wdrażania i przestrzegania prawa z zakresu ochrony drzew i siedlisk przyrodniczych i budujących społeczeństwo obywatelskie. Autorka i redaktorka wielu publikacji. Promotorka i współliderka projektów „zielonych” do budżetów obywatelskich.
    sabina@eko.org.pl
  • Katharina  Dujesiefken

    Katharina
    Dujesiefken

    Od 2003 r. jest liderką programu ochrony drzew i alej w niemieckiej organizacji partnerskiej BUND Mecklenburg-Vorpommern.
    alleen-mv@t-online.de
  • Ewa Romanow-Pękal

    Ewa
    Romanow-Pękal

    W projekcie odpowiedzialna m.in. za tworzenie regionalnych rozwiązań sprzyjających zachowaniu alej w krajobrazie oraz włączania działań na rzecz drzew w nurt animacji społecznej. Z wykształcenia biolog spec. ekologia roślin i ochrona przyrody. Od 1998 roku zajmuje się edukacją ekologiczną i ochroną przyrody. Głównym miejscem jej działalności jest Kwidzyn i jego okolice. Autorka publikacji popularyzujących ochronę przyrody
    eromanow@ekokwidzyn.pl
  • Justyna Bakun

    Justyna
    Bakun

    Członkini Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa. Odpowiedzialna za obsługę finansowo - księgowo - kadrową projektu oraz stowarzyszenia. Zaangażowana w działania stowarzyszenia od 2004 roku. Ukończyła zarządzanie oraz rachunkowość, uczestniczka licznych szkoleń dla organizacji pozarządowych, posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów.
    j.sandomierska@ekokwidzyn.pl
  • Milena Rut

    Milena
    Rut

    Absolwentka kulturoznawstwa i turystyki kulturowej. Związana ze Stowarzyszeniem Eko-Inicjatywa od 2011 roku. Współpracowała przy realizacji wielu projektów ze środków unijnych. W projekcie “Trees for Europe’s Green Infrastructure / Drzewa dla zielonej infrastruktury Europy” pełni funkcję Specjalisty ds. animacji społecznej. Miłośniczka natury, rękodzieła i celebrowania małych przyjemności.
  • Dorota Olszuk

    Dorota
    Olszuk

    W Stowarzyszeniu „Eko – Inicjatywa” pełni funkcję Koordynatora lokalnego projektu “Trees for Europe’s Green Infrastructure / Drzewa dla zielonej infrastruktury Europy” oraz angażuje się w realizację pozostałych działań wynikających ze statutu organizacji.

Osiągnięcia

  • 40 000

    posadzonych drzew w każdym regionie kraju

  • 5 000

    uczestników szkoleń i konferencji

  • 20 000

    wydanych egzemplarzy fachowej literatury

  • 8

    krajów Europy w międzynarodowej sieci współpracy

  • Tysiące

    uratowanych drzew dzięki wsparciu Sieci Przyjaciół Drzew

WSPIERAJCIE NAS!

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

    Lorem ipsum dolor
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    Lorem ipsum dolor
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

    Lorem ipsum dolor