• DRZEWA DLA ZIELONEJ INFRASTRUKTURY EUROPY

Co robimy

W październiku 2016 r. rozpoczęliśmy realizację polsko-niemieckiego projektu pt. „Drzewa dla zielonej infrastruktury Europy” (LIFE15 GIE/PL/000959) finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+. Celem naszych działań jest poprawa sposobu gospodarowania drzewami, które są kluczowymi elementami zielonej infrastruktury, a które są systematycznie rugowane z naszego krajobrazu lub bezmyślnie niszczone.

Tworzymy standardy, wytyczne  dobre praktyki, które pomogą zarządcom drzew należycie o nie dbać. Wspieramy społeczny udział w ochronie drzew i szkolimy aktywistów. Pozyskujemy szerokie poparcie dla potrzeb zachowania zieleni wysokiej wśród obywateli i decydentów. Tworzymy platformę współpracy i wymianę wiedzy.

Standardy utrzymania, diagnostyki i ochrony drzew

powstają przy udziale ekspertów oraz przedstawicieli instytucji, którym mają służyć. Pracujemy nad następującymi głównymi obszarami tematycznymi dotyczącymi drzew jako zielonej infrastruktury:

  • Jak prowadzić inspekcję drzew oraz wykonywać cięcia i pielęgnacje.
  • Drzewa w krajobrazie rolniczym – ich rola w sprzyjaniu produkcji rolnej.
  • Drzewa przydrożne – jak je optymalnie utrzymywać i jak poprawić bezpieczeństwo ruchu w alejach.
  • Wyzwania dla utrzymania drzew wynikające ze zmian klimatycznych i globalnego handlu, w tym inwazyjne choroby i szkodniki.
  • Drzewa wzdłuż szlaków wodnych – czyli zielona infrastruktura wzdłuż błękitnej infrastruktury.

Wytyczne i standardy są opracowywane w ramach pracy grup roboczych, następnie są konsultowane  i rozpowszechniane – przekazywane praktykom do stosowania. Będziemy je rozpowszechniać także w innych krajach Europy i działać na rzecz większego docenienia znaczenia drzew w Unii Europejskiej. Publikacje do pobrania znajdują się tu: http://drzewa.org.pl/standardy/

Narzędzia do zarządzania drzewami

Dodatkowym zadaniem wdrożeniowym jest stworzenie szerokiej bazy danych „Drzewa pod Kontrolą – CheckTrees” o drzewach w miejscach publicznych, niezależnie od ich zarządcy lub właściciela, aby umożliwić ich skuteczną kontrolę i zarządzanie. Dzięki współpracy z wiodącymi instytucjami akademickimi i prywatnymi firmami, zamierzamy stworzyć szeroką platformę informacyjną, która pomoże w dalszym wykorzystaniu informacji z portalu.

Forum Przyjaciół Drzew i Akademia Przyjaciół Drzew

Ważnym kierunkiem działania jest wspieranie Przyjaciół drzew, czyli społeczników, którzy o drzewa dbają i nimi się opiekują. W ramach Akademii Przyjaciół Drzew zaopatrujemy ich w wiedzę, żeby czynili to kompetentnie i żeby stawali się partnerami samorządów w wysiłkach na rzecz zazieleniania miast i wsi. Dla nich oraz dla zarządców drzew realizujemy coroczne spotkanie Forum Przyjaciół Drzew, które daje przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Punkt interwencyjny

Od kilku lat prowadzimy punkt interwencyjny, w ramach którego udzielamy wsparcia merytorycznego i instytucjonalnego osobom podejmującym interwencje w sprawie drzew. Zajmujemy się, przyjmowaniem zgłoszeń dotyczących:

  • planowanych wycinek drzew (poza lasami),
  • nielegalnie dokonanych usunięć drzew i krzewów,
  • uszkodzenia i zniszczenia korony drzew,
  • źle wykonywanych prac ziemnych powodujących uszkodzenie drzew (w szczególności zniszczenie korzeni drzew).

Bieżące informowanie

Zainteresowanych uzyskaniem więcej informacji o drzewach, akcjach i kampaniach, a także o innych społecznościach zajmujących się tematyką drzew zapraszamy do śledzenia naszego profilu społecznościowego na Facebooku: https://www.facebook.com/DrogiDlaNatury/

Kontynuacja

Działania rozpoczęte w ramach projektu LIFE są kontynuowane w ramach innych przedsięwzięć zarówno przez partnerów projektu jaki i inne organizacje i podmioty. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera poniższy raport – AfterLIFE TreesGreenInfra

Co to jest ZIELONA INFRASTRUKTURA?

Zielona infrastruktura to sieć powiązanych ze sobą elementów przyrody w krajobrazach ukształtowanych przez człowieka, takich, jak zadrzewienia, zakrzaczenia i lasy, rzeki i roślinność ich brzegów, oczka wodne i inne tereny podmokłe. Do zielonej infrastruktury zalicza się także stworzone przez ludzi parki i zieleńce, aleje i szpalery drzew oraz popularne od niedawna zielone dachy i zielone ściany.

Co nam daje ZIELONA INFRASTRUKTURA?

Jak każda inna infrastruktura, także ta zielona zaspokaja liczne potrzeby społeczne i zapewnia ludziom wysoką jakość życia. Tak, jak wodociągi dostarczają wodę, a kanalizacja odbiera ścieki, podobnie też zielona infrastruktura dostarcza ludziom potrzebnych im usług. Są to na przykład pochłanianie dwutlenku węgla i produkcja tlenu, zatrzymywanie i neutralizowanie zanieczyszczeń powietrza, ochrona przed upałem i powodziami błyskawicznymi, łagodzenie siły wiatru, zmniejszanie hałasu, dostarczanie warunków do wypoczynku, utrzymanie atrakcyjnej przyrody w otoczeniu człowieka i wiele innych. Dostarczane przez zieloną infrastrukturę usługi są fachowo nazywane usługami ekosystemowymi.

Dlaczego DRZEWA są kluczowe dla ZIELONEJ INFRASTRUKTURY?

Drzewa stanowią na większości obszarów Europy podstawę naturalnej roślinności. Są głównym budulcem panujących tu niegdyś lasów. Powierzchnia czynna drzewa jest wielokrotnie większa niż zajmujących taką samą powierzchnię krzewów, a tym bardziej trawnika. Mimo, że większość gruntów w Polsce obecnie jest przeznaczonych pod uprawę lub zabudowę, drzewa nadal mogą rosnąć w otoczeniu człowieka jako zielona infrastruktura i dostarczać mu licznych usług. Aleje, szpalery, parki, kępy drzew wśród pól są nieodrodną częścią naszego życia.

Czego potrzebuje ZIELONA INFRASTRUKTURA?

Jak każda inna infrastruktura, także ta zielona wymaga utrzymania we właściwym stanie, pozwalającym na maksymalizację korzyści oraz unikanie ewentualnych uciążliwości. W przypadku drzew rosnących w przestrzeniach publicznych oznacza to nakłady na sadzenie, podlewanie, pielęgnację, formowanie koron, a następnie utrzymanie drzew w stanie bezpiecznym dla otoczenia. Podstawą do prowadzenia tych prac jest właściwy nadzór, czyli monitoring drzew. Tak, jak mosty kontroluje się pod kątem ich wytrzymałości, tak też drzewa należy regularnie sprawdzać pod kątem ryzyka ich upadku.