Wydarzenia

1-2 października

V Forum Przyjaciół Drzew – Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy

Zamek Kliczków k. Bolesławca, Kliczków 8

W dniach 1-2 października 2021r. w Zamku Kliczków k. Bolesławca gościliśmy  przyjaciół drzew, aktywistów, profesjonalistów,  samorządowców, urzędników, zarządców zieleni, którzy szukają pomysłów jak skutecznie chronić, opiekować się drzewami i angażować do tego innych. V ogólnopolskie FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW poświęcone było standardom, zmianom prawnym i działaniom społecznym dla drzew.

Tym razem odwiedziła nas Katharina Dujesiefken z BUND Mecklenburg-Vorpommern, ekspertka w zakresie ochrony drzew, działaczka na rzecz zachowania alej w Niemczech, liderka rowerowego rajdu wzdłuż Niemieckiego Szlaku Alej (Deutsche Alleenstrasse).

Po wielkiej fali wycinek, której byliśmy świadkami w wielu miastach i wsiach Polski, powoli i w niektórych kręgach zmienia się podejście do drzew, które są przecież najważniejszym elementem zielonej infrastruktury. To dobry moment by w szerszym gronie podyskutować o pilnych wyzwaniach i możliwościach wprowadzania zmian. Rosnąca świadomość, współpraca aktywistów i urzędników to warunek utrzymania drzew w naszym otoczeniu

Na Forum przybliżyliśmy Państwu wypracowane z udziałem ekspertów standardy ochrony drzew, a także podzieliliśmy się wzajemnie doświadczeniami wynikającymi z ich wdrażania na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.

Ważnym momentem wydarzenia była też sesja dotycząca koniecznych zmian prawnych, które umożliwią realną dbałość o zieleń. Od czasu sławnego „LexSzyszko” prawna ochrona drzew nie ulega poprawie, a wręcz przeciwnie, pojawiają się nowe pomysły niekorzystne dla drzew. Mieliśmy okazję omówić z Państwem  propozycje wybranych rozwiązań prawnych.

 

MATERIAŁY

Uczestnicy Forum otrzymali komplet najnowszych publikacji Fundcji EkoRozwoju, w tym standardy: Standard inspekcji i diagnostyki drzew, Standard cięcia i pielęgnacji drzew, Standard ochrony drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym.

APEL DO WŁADZ – PROGRAM ZADRZEWIEŃ

W trakcie V Ogólnopolskiego Forum Przyjaciół Drzew uczestnicy podpisali apel do najwyższych władz państwowych w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Zadrzewień, gdyż drzewa są naszą tarczą ochronną wobec zmian klimatu.

SESJE WARSZTATOWE pn. „Akademia Przyjaciół Drzew”

W obu dniach Forum odbyły się dwugodzinne sesje warsztatowe (również terenowe) pn. Akademia Przyjaciół Drzew. Tematy  prowadzone będą równolegle. Na warsztaty obowiązują zapisy do poszczególnych grup (w trakcie rejestracji). Prosimy o dostosowanie odzieży do prognozowanej pogody. Warsztaty były nieodpłatne, finansowane w ramach „Przyjaciele Drzew – rozwój inicjatyw obywatelskich w kraju”  przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

MIEJSCE FORUM

Spotykaliśmy się w średniowiecznym Zamku Kliczków. Kilkaset lat historii połączone z nowoczesnym centrum konferencyjnym (jest też SPA) w pięknym krajobrazie i w otoczeniu pięknych drzew. // Dojazd komunikacją publiczną do Bolesławca (stacja  PKP)  jest możliwy z wielu miast w Polsce (https://kliczkow.com.pl/o-nas/lokalizacja/).

ORGANIZATOR FORUM:

Organizatorem FORUM była Fundacja EkoRozwoju. Od powstania w roku 1991 Fundacja prowadzi działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. Na rzecz zachowania drzew działamy od 2007 roku, szkoląc, współpracując z administracją publiczną, sadząc drzewa, opracowując standardy ochrony drzew, edukując młodzież i dorosłych. Służymy wiedzą ekspercką, wspieramy aktywistów, czynnie stajemy w obronie drzew. Jesteśmy inicjatorem ruchu #PrzyjacieleDrzew

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

W dniu 1.10.2021 przewidzieliśmy premierowy pokaz filmu „Intelligent Trees” z udziałem Suzanne Simard  i Petera Wohllebena (www.intelligent-trees.com)

REGULAMIN COVID:

Wszyscy z Państwa zostali poproszeni o zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa w Forum „Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy” pandemii Covid-19 (“Regulamin Covid-19“) i zaznaczenie odpowiedniej pozycji w formularzu zgłoszeniowym.

Regulamin Covid FPD_Kliczkow

PROGRAM:

Program w PDF do pobrania

SPONSORZY:

V Forum Przyjaciół Drzew 2021 zorganizowane zostało dzięki wsparciu z następujących źródeł i projektów realizowanych przez Fundację EkoRozwoju: