Sieć przyjaciół drzew

Klikając na znaczniki na mapie dowiesz się więcej o inicjatywach w obronie drzew. Mamy nadzieję, że zainspirują Cię do podejmowania działań. Kolorem zielonym oznaczyliśmy organizacje, które w wypadku postępowań administracyjnych mają więcej uprawnień niż niesformalizowane ruchy.

 

Przyjaciół Drzew wspierają

Zostań przyjacielem drzew

Drzewa  są  dobre.  Służą nam nieustannie: chłodzą w czasie skwaru, powstrzymują  susze,  powodzie i zawieruchy, żywią i zwiększają plony, czyszczą  powietrze, są domem wielu gatunków… radują oraz koją nasze zmysły.

By mogły pomagać potrzebują uwagi i ochrony. Szczególnie cenne  są  wiekowe drzewa. Bez nich ziemia staje się uboższa i jałowa. Ich  strata  jest praktycznie nie do odtworzenia. Także dlatego należy im się przestrzeń do życia. Jako ludzkość zeszliśmy z drzew i wiele im zawdzięczamy.  Jeśli  damy  im spokój – poradzą sobie, my bez nich nie.

Można dbać o drzewa na różnorodne sposoby. Warto obejmować je realną ochroną  prawną,  wprowadzać  standardy pielęgnacji i ochrony, edukować oraz  zwracać  uwagę na ich rolę oraz piękno, czy też sadzić nowe  drzewa na  ogołoconej  ziemi.

Razem mamy więcej siły. Pomóżmy sobie  wspólnie  chronić drzewa, działajmy, oddziałujmy, dzielmy się wiedzą  oraz  doświadczeniem,  twórzmy.  Moc jest  w  nas i drzewach.

Przyjaciele Drzew – czas na nasz ruch!

Jak interweniować?

Poza wieloma działaniami informacyjno-edukacyjnymi, medialnymi, szkoleniowymi w celu ochrony drzew można i należy korzystać z różnych instrumentów zagwarantowanych prawem. Będą to najczęściej omówione poniżej kroki:

Udostępnienie informacji o wydanej decyzji na wycinkę drzew

do właściwego organu (urzędu) należy złożyć wniosek o udostępnienie informacji o środowisku w celu sprawdzenia czy dla danej sprawy (usunięcia drzewa) wydana została decyzja zezwalająca na wycinkę drzew. We wniosku należy podać dokładną lokalizację (adres lub numer działki, której dotyczy sprawa). prawo do uzyskania od organów władzy (w tym administracji) posiadanych przez ten organ informacji o środowisku przysługuje każdemu!!!
Wciąż zdarza się, że drzewo zostało wycięte bez stosownego zezwolenia.

Udostępnienie informacji o wniosku o wydanie decyzji na wycinkę drzew

gdy wiadomo, że nie było wydanej decyzji na wycinkę, należy wystosować wniosek o udostępnienie informacji o środowisku w celu sprawdzenia czy dla danej sprawy złożony został do właściwego urzędu wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew i czy toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji administracyjnej jaką jest zezwolenie na usunięcie drzewa.

Włączenie się do postępowania administracyjnego mającego na celu wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa

w sytuacji braku decyzji warto złożyć prośbę o włączenie do postępowania administracyjnego mającego na celu wydanie decyzji – zezwolenia na usunięcie drzewa (niestety w wielu wypadkach włączenie się do postępowania jest trudne, gdyż organ nie ma obowiązku informowania o tym fakcie i bardzo często w praktyce jest zbyt późno, aby uratować drzewa)

Nałożenie kary za nielegalną wycinkę drzew

w wypadku, gdy wycinka drzewa dokonana została bez stosownego zezwolenia, do właściwego organu (tego samego, w którego kompetencjach było by wydanie decyzji na wycinkę) należy złożyć wniosek o nałożenie kary za nielegalną wycinkę drzew

Nałożenie kary za uszkodzenie lub zniszczenie drzew

w sytuacji niewłaściwych cięć w koronie drzewa („ogłowienia”), przekraczających dozwolone w ustawie o ochronie przyrody limity (30%, 50%), należy złożyć do właściwego organu wniosek o nałożenie kary za uszkodzenie lub zniszczenie korony drzewa

 

Jeśli mimo to masz pytania, napisz do nas lub zadzwoń – postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej, w miarę naszych możliwości. Czasem udzielenie odpowiedzi będzie wymagało konsultacji ze specjalistami, w tym prawnikiem. Zanim się z nami skontaktujesz – zajrzyj do naszych publikacji! Im więcej informacji na temat zagrożenia zgromadzisz, tym łatwiej będzie nam doradzić właściwe kroki, a Tobie je zrealizować.

Możesz skontaktować się z nami wypełniając poniższy formularz lub pisząc na adres m.berezowska(@)eko.org.pl

Fundacja EkoRozwoju, tel. 71 343 60 35

wydarzenie dla przyjacióŁ drzew

wydarzenia

Nasze działania

Nie ma na Ziemi roślin okazalszych, ważniejszych dla przyrody i dla człowieka, niż drzewa. Na terenach przekształconych przez człowieka zieleń wysoka odgrywa ważną, lecz wciąż niedocenianą rolę. Tymczasem drzewa to jeden z kluczowych elementów zielonej infrastruktury, która zaspokaja liczne potrzeby społeczne i zapewnia ludziom wysoką jakość życia. To, czy będzie dobrze funkcjonowała, zależy od tego jak skutecznie się nią opiekujemy.

Poznanie i zrozumienie tych niezwykłych organizmów oraz funkcji, jakie pełnią, jest pierwszym krokiem w budowaniu społecznego zaangażowania na rzecz przemyślanego kształtowania naszego otoczenia, z uwzględnieniem ważnej roli drzew. Obecnie w Polsce można zauważyć niepokojący trend zaniku zadrzewień, a tym samym ubożenia krajobrazu. Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega potrzebę zmiany tego stanu rzeczy. Dlatego wspieramy społeczny ruch na rzecz ochrony  drzew dojrzałych i sadzenia młodych. Zachęcamy też do podejmowania różnych inicjatyw na rzecz drzew.

Obecnie podejmujemy szereg inicjatyw, które służą nawiązywaniu kontaktów i wymianie doświadczeń, rozwijają umiejętności i poszerzają wiedzę, a także wspierają bezpośrednie interwencje w obronie drzew tych, którzy chcą je chronić.

Forum Przyjaciół Drzew

Od kilku lat organizujemy coroczne, międzynarodowe spotkanie FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW, gdzie wymaniamy się doświadczeniami i uczymy się od siebie. Formuła forum obejmuje zarówno wykłady zaproszonych specjalistów, w tym gości z zagranicy, jak i przewiduje pracę warsztatową oraz zajęcia praktyczne. Na Forum poszukujemy odpowiedzi na bieżące wyzwania w ochronie drzew, rozmawiamy o dobrych rozwiązaniach chroniących drzewa, dobrych standardach informowania mieszkańców o losach drzew, włączania ich w podejmowane decyzje, współpracy w zakresie monitorowania drzew i zarządzania terenami zielonymi. Rozmawiamy o bezpieczeństwie, zarządzaniu ryzykiem i naszych obawach związanych z obecnością drzew w mieście.

Akademia Przyjaciół Drzew

W celu podnoszenia wiedzy i kompetencji organizujemy szereg szkoleń i warsztatów. Naszą najnowszą propozycją  jest Akademia Przyjaciół Drzew – zaawansowany cykl szkoleniowy dla osób pragnących skutecznie działać dla drzew. Wzbogacający wiedzę i umiejętności dotyczące drzew, ich roli, sposobów ochrony, pielęgnacji a także tworzenia nowych nasadzeń. Łączący elementy sesji warsztatowych, prelekcji i zajęć terenowych. Dotyczący roli drzew, zagrożeń, podstaw diagnostyki, aspektów prawych ich ochrony, prowadzenia kampanii społecznych i edukacji na rzecz drzew. Szkolenia organizowane są w atrakcyjnych z punktu widzenia miłośników drzew lokalizacjach.

Publikacje dotyczące drzew

Zależy nam, aby osoby, które chcą chronić drzewa, posiadały gruntowną wiedzę prawną,  przyrodniczą, a także z zakresu budowania poparcia społecznego na rzecz ochrony drzew. Opracowaliśmy wiele publikacji, raportów, kodeksów dobrych praktyk i standardów dotyczących ochrony drzew (publikujemy je na niniejszej stronie w dziale WIEDZA). Na szkoleniach przekazujemy również kompendium wiedzy na temat drzew i potrzeb ich ochrony – Poradnik Przyjaciół Drzew

Punkt interwencyjny

Od kilku lat prowadzimy punkt interwencyjny, w ramach którego udziela wsparcia merytorycznego i instytucjonalnego osobom podejmującym interwencje w sprawie drzew. Zajmujemy się, przyjmowaniem zgłoszeń dotyczących:

– planowanych wycinek drzew (poza lasami),

– nielegalnie dokonanych usunięć drzew i krzewów,

– uszkodzenia i zniszczenia korony drzew,

– źle wykonywanych prac ziemnych powodujących uszkodzenie drzew (w szczególności zniszczenie korzeni drzew).

Ponieważ dociera do nas coraz więcej próśb o interwencje zachęcamy Was do samodzielnego podejmowania działań. O tym jakie kroki możemy podjąć piszemy powyżej.