Wydarzenia

12-13 kwietnia

Drzewa jako narzędzie animacji społecznej – cykl spotkań

ul. Miłosna 1, Kwidzyn

Za nami pierwsze szkolenia „Drzewa jako narzędzie animacji społecznej”.  Cykl szkoleń, jaki realizuje Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, skierowany jest do animatorów społecznych, pracowników świetlic wiejskich i ośrodków kultury, Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawicieli organizacji zajmujących się działalnością społeczno- kulturalną, nauczycieli – czyli społeczników-  wszelkich osób, które we współpracy ze społecznością lokalną chciałyby zainicjować wydarzenia na rzecz zachowania alej, szpalerów drzew, pojedynczych drzew. Szkolenia prowadzone są metodą warsztatową, z wykorzystaniem licznych pomocy edukacyjnych. Zaplanowane są w formule 2- dniowej, z około miesięcznym odstępem czasu pomiędzy pierwszym a drugim dniem szkolenia.

Podczas dwudniowych warsztatów osoby prowadzące wprowadzają uczestników w niezwykle fascynujący świat sędziwych drzew, pomagają zrozumieć sekrety z życia drzew pokazując świat owadów i innych organizmów żyjących w dziuplach drzew.  Uczą jak sadzić drzewa i jak je pielęgnować. W programie pojawia się odrobina niezbędnej wiedzy prawnej. Jednak najważniejszą częścią szkolenia jest wspólna praca i dyskusja na temat jak zmobilizować mieszkańców do działań na rzecz drzew w krajobrazie wsi, czy miasteczka. Uczestnicy wstępnie planują takie działania. Jako inspiracje przedstawiane są dobre przykłady działań z regionu, Polski oraz przykłady zagraniczne.

Duże zainteresowanie zagadnieniem i zaangażowanie uczestników już po pierwszych dwóch dniach szkoleń niosą nadzieję na wspaniałe inicjatywy z drzewami w roli głównej. Organizatorzy przewidują symboliczne wsparcie uczestników sadzonkami drzew

 

Najbliższe planowane szkolenia dla nowych grup to:

Kwidzyn: 12 i 13 kwiecień- kontynuacja szkoleń dla I i II grupy (rekrutacja zamknięta)

Słupsk: 16 kwiecień, kontynuacja 16 maj

Charzykowy, 17 kwiecień, kontynuacja 15 maj

Kwidzyn: 10 maj, kontynuacja 12 czerwiec (skierowane do społeczników z woj. kujawsko-pomorskiego)

Kwidzyn: 11 maj, kontynuacja 13 czerwiec (skierowane do społeczników z woj. warmińsko- mazurskiego, szczególnie z obszaru Natura 2000 „Aleje Pojezierza Iławskiego)