12-13 kwietnia
ul. Miłosna 1, Kwidzyn
Za nami pierwsze szkolenia „Drzewa jako narzędzie animacji społecznej”. Cykl szkoleń, jaki realizuje Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, skierowany jest do animatorów społecznych, pracowników świetlic wiejskich i ośrodków kultury, Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawicieli organizacji zajmujących się działalnością społeczno- kulturalną, nauczycieli – czyli społeczników- wszelkich osób, które we współpracy ze społecznością lokalną chciałyby zainicjować wydarzenia na rzecz zachowania alej, szpalerów drzew, pojedynczych drzew. Szkolenia prowadzone są metodą warsztatową, z wykorzystaniem licznych pomocy edukacyjnych. Zaplanowane są w formule 2- dniowej, z około miesięcznym odstępem czasu pomiędzy pierwszym a drugim dniem szkolenia.
Podczas dwudniowych warsztatów osoby prowadzące wprowadzają uczestników w niezwykle fascynujący świat sędziwych drzew, pomagają zrozumieć sekrety z życia drzew pokazując świat owadów i innych organizmów żyjących w dziuplach drzew. Uczą jak sadzić drzewa i jak je pielęgnować. W programie pojawia się odrobina niezbędnej wiedzy prawnej. Jednak najważniejszą częścią szkolenia jest wspólna praca i dyskusja na temat jak zmobilizować mieszkańców do działań na rzecz drzew w krajobrazie wsi, czy miasteczka. Uczestnicy wstępnie planują takie działania. Jako inspiracje przedstawiane są dobre przykłady działań z regionu, Polski oraz przykłady zagraniczne.
Duże zainteresowanie zagadnieniem i zaangażowanie uczestników już po pierwszych dwóch dniach szkoleń niosą nadzieję na wspaniałe inicjatywy z drzewami w roli głównej. Organizatorzy przewidują symboliczne wsparcie uczestników sadzonkami drzew
Najbliższe planowane szkolenia dla nowych grup to:
Kwidzyn: 12 i 13 kwiecień- kontynuacja szkoleń dla I i II grupy (rekrutacja zamknięta)
Słupsk: 16 kwiecień, kontynuacja 16 maj
Charzykowy, 17 kwiecień, kontynuacja 15 maj
Kwidzyn: 10 maj, kontynuacja 12 czerwiec (skierowane do społeczników z woj. kujawsko-pomorskiego)
Kwidzyn: 11 maj, kontynuacja 13 czerwiec (skierowane do społeczników z woj. warmińsko- mazurskiego, szczególnie z obszaru Natura 2000 „Aleje Pojezierza Iławskiego)
Projekt LIFE15GIE/PL/000959 pt. „Trees for Europe’s Green Infrastructure” dofinansowany jest ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu, Fundacji im. Stefana Batorego, Charities Aid Foundation z Wielkiej Brytanii, jak też Norddeutsche Stiftung für Umwelt und Entwicklung z Meklemburgii-Pomorza. Projekt jest także finansowany z darowizn osób i instytucji oraz środków własnych partnerów projektu.